Obojętnie, czy punktem wyjścia jest błahy impuls czy głęboka potrzeba - przed podjęciem decyzji o adopcji trzeba się zastanowić, czy jesteś na to gotowy. Powtarzane od dawna hasło o tym, że adopcja psa jest poważną decyzją i zobowiązaniem, nie jest mitem.
Istnieje jednak kilka wyobrażeń na temat adopcji psa, które nie zawsze są prawdziwe.
Chcemy obalić kilka z nich!
1. W schronisku nie znajdę psa dla siebie
Ten mit ma dwie odsłony. Po pierwsze, istnieje wyobrażenie o tym, że pies ze schroniska to stary pies. Prawda jest taka, że starym pieskom najtrudniej jest znaleźć dom, a przecież dobrze byłoby chociaż na ostatnie lata zapewnić zwierzakowi kochający, bezpieczny dom, dlatego adopcji starszych zwierzaków przypisuje się często bardzo duże znaczenie. Istnieją schroniska zajmujące się głównie psami seniorami lub głównie szczeniakami. W większości schronisk można jednak znaleźć pełen przekrój, od maleńkich szczeniaczków, przez młode psy, dorosłe osobniki i seniorów. Po drugie, może wydawać się, że pies ze schroniska to bury kundelek. Kolejny błędny osąd!
W schroniskach znajdują się psy bardzo różne. Są to zarówno kundelki, mieszańce jak i psy rasowe. Ich charaktery również bardzo się od siebie różnią! Pracownicy schronisk z pewnością pomogą Ci dobrać psa dla Ciebie - pasującego usposobieniem do Twojej natury, takiego, który polubi Twój tryb życia. Tak naprawdę istnieje bardzo duża szansa, że właśnie w schronisku czeka idealny dla Ciebie zwierzak!
2. Pies ze schroniska = kłopoty
Szczekanie, agresja, niszczenie domowego otoczenia, sikanie w niedozwolonych miejscach …
W Twojej głowie rośnie lista problemów, z jakimi wiązać się może przygarnięcie psa ze schroniska? Przede wszystkim pamiętaj o jednym: każdy z tych kłopotów może się wiązać także ze szczeniakiem kupionym w hodowli czy też po znajomości. Kluczem będzie zawsze Twoje podejście do zwierzaka. Zbyt duże wymagania wobec psa i wyidealizowane wyobrażenie życia z pupilem może skutkować rozczarowaniem
i złością, jeśli zachowanie psa będzie odbiegało od Twojej wizji i uznasz je za niewłaściwe. Musisz wiedzieć, że pies, szczególnie nowy,
nie wie, czego od niego oczekujesz. Możesz nauczyć go konkretnych zachowań, będzie to jednak wymagało konsekwencji i cierpliwości.
Od pierwszego dnia ustal rytuały, których pies będzie mógł się uczyć. Daj sobie i psu czas na nauczenie się tej sytuacji. Pies ze schroniska może nie znać miłości i troski. Cierpliwie dbaj o niego, kochaj, a także wpajaj zasady wspólnego życia, a wszystko ułoży się dobrze!
3. Pies po przejściach nie przywiąże się do nowego właściciela
Pod tym względem możemy porównać psy do ludzi - szybko przyzwyczajamy się do lepszych warunków, prawda? Schroniska dbają o dobre warunki dla zwierząt, ale to nie to samo co dom pełen miłości i troskliwy właściciel. Nawet jeśli pies zaznał wcześniej życia u boku człowieka, po pobycie w schronisku z pewnością doceni Twoje starania. Jeśli natomiast pies nie zna pieszczot i nie będzie wiedział jak na nie reagować, będzie to kwestia czasu. Nawiązanie kontaktu ze zwierzęciem zawsze może być pewnym wyzwaniem, niezależnie czy jest to pies ze schroniska czy hodowli. Kluczem zawsze jest cierpliwość i wzajemne uczenie się siebie.
Pomysł adopcji należy gruntownie przemyśleć. To duża zmiana dla Ciebie, ale jeszcze większa dla zwierzaka. Podchodząc do adopcji świadomie, zwracając uwagę na to jakiego psa wybierasz, dajesz sobie i nowemu pupilowi szansę na happy ending!