Co powinien jeść Twój pupil, aby był zdrowym i szczęśliwym psiakiem?
Sucha karma? A może domowe obiady? Pytanie o to, czym i jak często karmić psa, zadaje sobie wielu właścicieli czworonogów. Dziś podpowiadamy im, jakimi zasadami kierować się podczas komponowania psiej diety, by zaspokajała ona wszystkie potrzeby naszego pupila, sprzyjając jednocześnie jego zdrowiu, urodzie i dobremu samopoczuciu.
Odpowiedni bilans
To co dobre dla człowieka, niekoniecznie powinno trafiać do miski psa. Różniąca nas anatomia i fizjologia, determinują bowiem potrzeby żywieniowe obu gatunków. Złe zbilansowanie diety prowadzić może do otyłości, rozwoju chorób i niedoborów w organizmie psa. Unikajmy więc karmienia czworonożnych przyjaciół resztkami domowych potraw, zastępując je gotową karmą lub gotując posiłki dedykowane psom. Powinny zawierać one białka, tłuszcze i węglowodany w odpowiednich proporcjach, zależnych od indywidualnych potrzeb czworonoga.
Ilość posiłków
Szczeniętom do 6. miesiąca życia zaleca się podawanie trzech posiłków – rano, po południu i wieczorem. Dorosłe psy należy karmić do dwóch razy dziennie, najlepiej po spacerze i okresie odpoczynku. Ważne, by pożywienie podawane było zawsze w tej samej misce i w tym samym miejscu, najlepiej w regularnych godzinach. Stałe nawyki sprawią, że pies będzie spokojniejszy w trakcie jedzenia, a jego układ pokarmowy będzie działał wydajniej. Unikajmy sytuacji karmienia psa bezpośrednio po wysiłku, gdyż może spowodować to skręt żołądka. Psi jadłospis powinien też uwzględniać wiek, wielkość i wymagania energetyczne czworonoga. Różne są przecież potrzeby szczeniąt, psów myśliwskich, biorących udział w zawodzie, w okresie rozrodu i starzenia.
Uzupełnianie płynów
Psia dieta to nie tylko jedzenie, ale i płyny. Niezwykle istotne jest zapewnienie pupilowi stałego dostępu do czystej, świeżej i najlepiej przegotowanej wody. Zdaniem weterynarzy, odpowiednia jej ilość to 60 ml na każdy kilogram wagi psa. Szczególnie ważne jest uzupełnianie miski z wodą w upalne dni i w przypadku suk karmiących.