Najważniejsze komendy, które powinien znać Twój pies!
To że pies jest wytresowany nie oznacza, że jest także zrównoważony. By nasz czworonóg był taki w stu procentach, nauka samych komend nie wystarczy. Tresura nie jest niezbędna, aczkolwiek, odpowiednio poprowadzona świetnie stymuluje umysł psa, wzmacnia więź z właścicielem oraz może okazać się świetną zabawą i jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu z psem. Nawet jeśli nie chce się nam bawić w tego typu „rozrywki” istnieje kilka komend, które każdy pies znać powinien.
Od czego mam zacząć? Możesz zapisać się do szkoły dla psów by tam pod okiem profesjonalisty dowiedzieć się jak nauczyć psa podstawowych rzeczy. Nie jest to jednak konieczne. Sam też jesteś w stanie to zrobić! To nic trudnego ? Komendy które niżej prezentujemy, mogą okazać się pomocne w codziennym obcowaniu z psem. Na prawdę, warto ich nauczyć ?
» Siad «
To jedna z najprostszych komend, więc doskonała na sam początek! 3 kroki i gotowe!
Krok pierwszy: Trzymaj smakołyka blisko nosa psa.
Krok drugi: Rusz ręką nieco w górę, po czym w kierunku psa, delikatnie nad jego głowę, tak, by ruch jego głowy spowodował opuszczenie zadku do pozycji siedzącej.
Krok trzeci: Zaraz jak usiądzie, wydaj komendę „siad”, po czym, nagrodź smakołykiem. Powtarzaj tę komendę kilka razy dziennie, dopóki Twój Pies nie zacznie wykonywać jej perfekcyjnie. Powtarzaj przed podaniem posiłku, spacerem, zabawą itp.
» Do mnie «
To najważniejsza komenda, którą każdy pies bezwzględnie powinien opanować do perfekcji. Nie tylko przydaje się w wielu codziennych sytuacjach. Może ona uratować życie Twojego psa. By nauczyć tej komendy i wyszlifować ją do perfekcji, ważne jest częste powtarzanie jej w różnych sytuacjach.
Najpierw jednak, skupmy się na tym, jak jej nauczyć. Pokaż psu smakołyk, wydaj komendę „do mnie” (możesz oczywiście użyć jakiegokolwiek słowa do przywołania) po czym cofnij się na początku jeden krok do tyłu, wabiąc psiaka smakołykiem. Gdy zacznie iść w Twoim kierunku, powtórz wesołym tonem komendę i chwaląc psa podaj mu smakołyk. Po paru razach zacznij zwiększać odległość między Tobą, a Twoim psem. W późniejszym etapie, rób to z ukrycia (np. schowaj się w innym pokoju i zawołaj psa) po czym, gdy po usłyszanej komendzie do Ciebie przybiegnie, nagrodź obficie.
» Waruj «
Ta komenda nie jest najłatwiejszą do nauczenia. Dlaczego? Otóż jest to pozycja uległa, która nie dla każdego psa jest komfortowa. Jeśli Twój do takich należy, pomocne będą tu ćwiczenia relaksacyjne, zwiększenie zaufania do przewodnika i pozytywne wzmacniania pożądanych zachowań.
Jak najlepiej zacząć naukę tej komendy? Wybierz naprawdę smakowity, mocno pachnący kąsek i trzymaj go w zaciśniętej w pięść dłoni. Przytrzymaj przed psem tak, by zainteresował się zapachem. Kiedy wywęszy smakołyka, rusz ręką w kierunku podłogi, tak, by podążył za nią głową. Wówczas, poprowadź rękę po podłodze przed psem w taki sposób, by jego ciało podążyło za głową. Kiedy znajdzie się już w pozycji leżącej, wydaj komendę i nagrodź smakołykiem oraz pochwałami.
Powtarzaj codziennie. Jeśli pies zaraz po położeniu się próbuje siadać bądź wstawać, powiedz stanowczo „nie” i zabierz rękę ze smakołykiem. Absolutnie nie pchaj psa w dół by zmusić go do pozycji leżącej siłą. Nagradzaj każdy mały postęp słownie, a gdy wykona komendę, daj pysznego smaczka.
w
» Zostań «
Przed rozpoczęciem nauki tej komendy, psiak powinien mieć opanowaną do perfekcji komendę „siad”. Wydaj psu komendę „siad”. Wyciągnij otwartą dłoń przed siebie i powiedz stanowczo „zostań”. Zrób parę kroków do tyłu. Jeśli pies ruszy za Tobą, wróć do niego, zaprowadź w miejsce gdzie go posadziłeś, ponownie wydaj komendę „siad”, po czym „zostań” i cofnij się tym razem tylko o krok. Wróć do psa i nagrodź go pochwałami i smakołykiem jeśli został na miejscu. Stopniowo zwiększaj ilość kroków.
Zawsze nagradzaj psa za pozostanie na miejscu. Nawet jeśli trwało to kilka sekund. Kiedy bez problemów zostaje już na dłużej, po wydanej komendzie schowaj się po za zasięgiem wzroku psa, lecz zaraz po tym wróć do niego. Jeśli bez problemów zostaje na miejscu stopniowo wydłużaj czas swojej nieobecności. Te ćwiczenia wymaga od psa samokontroli. Nie złość się jeśli opanowanie jej zajmie Wam trochę więcej czasu niż pozostałe komendy ? Zwłaszcza w przypadku młodych psów lub osobników z wysokim poziomem energii, to ćwiczenie może okazać się nieco trudniejsze do opanowania. W końcu, chciałyby one być w ciągłym ruchu i trudno usiedzieć im na miejscu?
» Zostaw «
Kiedy ciekawość psiaka z nim wygrywa, komenda ta może okazać się bezcenna ? Dzięki niej pies może uniknąć podtrucia się bądź chwycenia do pyska czegoś co mogłoby mu zaszkodzić.
Weź smakołyki do obu rąk. Pokaż mu zamknięty w pięści smakołyk i powiedz „zostaw”. Pozwól mu na lizanie, obwąchiwanie, szczekanie i każde inne próby wydobycia smakołyku z ręki i totalnie ignoruj jego zachowanie. Kiedy odpuści podaj smakołyka z drugiej ręki. Powtarzaj dopóty, dopóki pies zacznie się sam odsuwać od tej pięści na komendę „zostaw”. Po tym, nagradzaj psa tylko jeśli odsunie się od ręki na komendę „zostaw” i nawiąże z Tobą kontakt wzrokowy.
Kiedy pies odsuwa się od pierwszej ręki i nawiązuje z Tobą kontakt wzrokowy kiedy wydajesz komendę, jesteście gotowi na kolejny etap, czyli nietykanie smakołyka z ziemi. Tutaj, użyj dwóch różnych smakołyków. Jeden, zwykły nie specjalnie pachnący. Drugi intensywnie pachnący i wybitnie pyszny dla Twojego psa. Wydaj komendę „zostaw”, połóż ten mniej atrakcyjny na podłodze i przykryj ręką. Poczekaj aż pies go zignoruje i popatrzy na Ciebie. Wówczas, zabierz smakołyk z ziemi, daj psu ten lepszy kąsek po czym pochwal słowami i pieszczotami.
Kiedy to opanuje, połóż mniej smakowity kąsek na ziemi, lecz tym razem nie przykrywaj go całego. Wydaj komendę „zostaw” i stopniowo odsuwaj od niego rękę, aż całkowicie go odkryjesz. Gdy pies popatrzy na Ciebie po komendzie podaj lepszy smakołyk i mocno pochwal. Teraz jesteście gotowi do ćwiczenia z Twojej pozycji stojącej!
Powtarzaj poprzednie kroki, lecz jeśli pies spróbuje wziąć smakołyka z podłogi, zakryj go nogą. Pamiętaj, że to wymaga od Twojego psa intensywnego wysiłku umysłowego. Nie rób nic nerwowo i nie staraj się przyspieszyć całego procesu nauczania. Jeśli pies pogubi się podczas ćwiczenia, wróć do poprzedniego etapu.
Warto poświęcić trochę czasu by nauczyć naszego psiaka tych pięciu komend, gdyż oprócz wzmocnienia więzi między nami, mogą znacząco ułatwić nam życie, a ich nauka w rezultacie może okazać się świetną rozrywką, zarówno dla Twojego psa, jak i dla Ciebie! Kto wie, być może będziecie mieli apetyt na więcej i zagłębicie się bardziej w ten ciekawy świat psich możliwości… ?