O najwierniejszym przyjacielu człowieka

Najpopularniejszym zwierzęciem domowym na całym świecie są psy. Ich wyjątkową cechą jest różnorodność ze względu na wielkość, budowę czy umaszczenie. Jest kilka hipotez dotyczących ich przodka, jednak te najważniejsze wskazują, że są nimi wilki oraz kojoty i szakale. Bez względu na to kto jest ich praojcem pewne jest to, że są pierwszymi zwierzętami, które udało się udomowić. Początki oswajania datuje się na okres od 12 do 17 tys. lat temu. Jednak badania archeologiczne na terenach Belgii dowodzą ich obecność ponad 30 tys. lat temu.

Psy zostały udomowione w innym celu niż typowe zwierzęta domowe. Ówczesnym opiekunom zależało na ich pomocy w tropieniu zwierzyny, jej transporcie oraz dawały im poczucie bezpieczeństwa, oswajano je ze względu na ich użyteczność. Jednak równoważnym czynnikiem było ich towarzystwo. Już wtedy psy traktowane były jak najwierniejsi towarzysze i przyjaciele człowieka.

Z czasem rozpoznawano kolejne rasy psów, które początkowo tworzyły się w wyniku presji środowiskowej. Później człowiek zaczął dobierać je tak by stały się specjalistami w określonych dziedzinach. Mamy psy pasterskie i myśliwskie, takie które pracują w ratownictwie, policji oraz wojsku. Psy są naszymi kompanami, opiekunami osób starszych oraz niepełnosprawnych. Mamy także psich terapeutów, dzięki którym zdecydowanie podnosi się standard życia osób cierpiących na różnorakie choroby.

dzień psa pies pasterski

Dziś psa możemy spotkać wszędzie, jest niezastąpiony w wielu różnych dziedzinach, jest najlepszym opiekunem i najwierniejszym przyjacielem człowieka. Dlatego dzień 1 lipca uznany Dniem Psa powinniśmy obchodzić wyjątkowo hucznie. Tego i każdego kolejnego dnia roku powinnyśmy oddawać cześć wszystkim czworonogom – tym rasowym, mieszańcom, tym które mieszkają razem z nami pod jednym dachem oraz tym, które czekają na kochający dom.

Wszystkim czworonogom dziękujemy za to, że nas tak bardzo kochają, bez względu na to jak je traktujemy. Za to, że nawet gdy mamy gorszy dzień i nie jesteśmy najlepszymi opiekunami nie okazują niezadowolenia. Za to, że tak niewiele im potrzeba do merdania ogonem oraz za to, że nawet jak nie mamy im nic do zaoferowania to i tak zostają z nami.

Przy tej okazji zachęcamy wszystkich, którzy zastanawiają się nad przygarnięciem pod swój dach pieska do zainteresowania się tymi, które przebywają w ośrodkach adopcyjnych. Jesteśmy przekonani, że czworonogi, które zostały zaadoptowane ze schronisk czy domów tymczasowych kochają jeszcze bardziej 🙂