17 lutego obchodzimy Dzień Kota. Celem tego święta jest nie tylko ukłon w stronę naszych futrzastych towarzyszy, ale także przypomnienie nam o tych kotach, które nie mają domu i skazane są na życie w ośrodkach adopcyjnych lub na ulicy.

Dzień Kota to czas, w którym czcimy jednego z najstarszych i najbardziej ukochanych czworonogów ludzkości. Koty związane są z ludźmi co najmniej 9500 lat i są najpopularniejszym czworonożnym towarzyszem człowieka. Na przestrzeni lat wyhodowano wiele ras, które różnią się wielkością, ubarwieniem oraz długością włosów. Udomowione koty najczęściej spotykamy w Europie oraz Ameryce Północnej. Jednak człowiek tak bardzo je pokochał, że dziś można się na nie natknąć prawie w każdym zakątku świata. Ich populacja przekracza 500 milionów! Większość z nich żyje na wolności, gdzie dożywają średnio 7 lat, a te które mieszkają z nami mogą żyć nawet 20 lat.

Choć postrzegamy koty jako samotnych myśliwych oraz istoty podążające swoimi ścieżkami, koty są gatunkiem społecznym. Objawia się to na przykład podczas powitań, kiedy nasz futrzak ociera się i stuka głową „robiąc baranka”. Te rytuały pozwalają im zacieśniać więzi pomiędzy członkami stada. Takie powitania i codzienne interakcje z czworonożnymi towarzyszami mają korzystny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, obniżają poziom stresu i poczucie niepokoju oraz eliminują samotność. Ich zdolność do zapewnienia towarzystwa i przyjaźni są najczęstszym powodem, dla którego decydujemy się na posiadanie kota.

Wspominając o kotach jako naszych towarzyszach i terapeutach, należy także pamiętać o tych, które z różnych przyczyn są porzucane lub oddawane do ośrodków adopcyjnych przez nagannych właścicieli, usprawiedliwiających swoje działanie na różne sposoby. Jednak w naszym kraju obowiązują przepisy, dotyczące ochrony zwierząt, które nakładają na właścicieli obowiązki oraz określone sankcje karne, za znęcanie się nad zwierzętami, więcej na ten temat dowiecie się tutaj.

Decydując się na czworonoga należy wziąć pod uwagę jego wiek, płeć, wielkość, potrzebę ruchu oraz temperament. A następnie zestawić to z naszymi oczekiwaniami, charakterem, aktywnością oraz warunkami mieszkaniowymi. Każda decyzja o wzięciu zwierzęcia z hodowli czy ze schroniska powinna być wielokrotnie przemyślana i przedyskutowana z resztą domowników. Nie należy podejmować jej pochopnie pod wpływem emocji. Pamiętajmy, że zwierzęta czują, tak jak my pamiętają i w żadnym przypadku nie mogą być traktowane jak przedmioty. Dostarczając im złych doświadczeń życiowych sprawiamy, że zwierzęta stają się niepewne i nieufne.

Jeśli zechcesz adoptować to koniecznie odwiedź portal adopcji psów i kotów. Być może tu znajdziesz tego jedynego i wyczekanego. Ty zyskasz wiernego towarzysza i prawdziwego przyjaciela, a adoptowany zwierzak kochający dom.

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej galerii stworzonej z myślą o kociakach